Atsakome į dažniausiai klientų užduodamus klausimus susijusius su Kalėdų eglutėmis. Rekomenduojame pasiskaityti prieš perkant ar nusipirkus Kalėdų medelį vazone. Stengsimės papildyti šią skiltį naujais klausimais – atsakymais.
  • Kurios rūšies Kalėdų medelis vazone „stovės” ilgiausiai nemesdamas spyglių?

Nuo rūšies tai nepriklauso, nes augalas vazone įsodintas su šaknimis.  Net laikomas šiltoje patalpoje 2 mėnesius ir ilgiau, bei reguliariai laistomas, toks medelis spyglių mesti neturėtų, o po ilgesnio laiko net gali išleisti ūglius, „sužaliuoti”. Deja, taip pabudęs medelis neturi daug galimybių išgyventi pasodintas lauke į dirvą.

  • Ar galima nukirpti eglutės viršūnę?

Nieko nenutiks, jei nukirpsite viršūnę, jei ji Jums per ilga. Reiktų kirpti truputį virš pumpuro, jei tikimasi vėliau medelį pasodinti lauke. Tai leis pumpurui suformuoti naują viršūnę.

  • Ar prigis mano Kalėdų medelis vazone?

Sudėtingas klausimas, nes tai priklauso nuo daugybės faktorių. Pirma taisyklė tikintis medelio prigijimo: reikia rinktis mažesnį augalą pvz.: apie 0,6-1,2m aukščio. Dideli medeliai dėl smarkaus šaknų netekimo iškasant turi mažiau galimybių išgyventi. Taip pat verta atkreipti dėmesį į vazono dydį: kuo jis didesnis, tuo didesnė tikimybė, kad palikta daugiau šaknų. Vis dėl to, Kalėdų medeliai perkami Kalėdų šventėms, beveik visada ilgai laikomi namuose, kas labai sumažina augalo vėlesnes galimybes išgyventi. Todėl nereiktų labai jaudintis, jei medelis neprigis. Bet jei viską darote pagal taisykles (priežiūros taisyklės psl. apačioje), tada medelį verta pasodinti ir yra šansų jam prigyti.

  • Ar didesnis vazonas – daugiau šaknų?

Tikėtina, kad taip, bet tai negarantuoja sąžiningo iškasimo ir šaknų nenukapojimo.

  • Ką daryti jei eglutė vazone pasodinta kreivai?

Labai dažnai susilaukiame šio klausimo iš klientų. Eglutės pasodinamos tiesiai, bet pernešant, pervežant ir kitaip kilnojant dažnai medelis vazone pasikreipia. Todėl yra labai nesunku jį atitiesinti laikant už medelio viršutinės dalies ir į priešingą pusę paspaudus už vazono krašto. Patiesinus reiktų paspausti žemes vazone.

  • Ar eglutės augintos vazonuose?

Mūsų eglutės neauginamos vazonuose, bet kiek galima kokybiškiau rudenį pasodinamos į juos. Yra kas augina vazonuose (Lietuvoje tokių retai tenka sutikti prekyboje), bet tokiu būdu užaugintų medelių savikaina daug didesnė. Vazonuose augintų eglučių prigijimas geresnis, bet ir vėl – ilgai laikant šiltoje aplinkoje jos nukenčia lygiai taip pat kaip ir įsodintos į vazonus.

Priežiūros patarimai:

Kalėdų eglutės iš žiemos šalčio negalima iš karto įnešti į šiltą aplinką. Kad nepatirtų šoko, spygliuotis pratinamas pamažu: iš pradžių įnešamas į vėsesnę aplinką, kur temperatūra apie 0–5°C, o tik vėliau į kambarį. Laikant patalpoje reikia prižiūrėti kaip kambarines gėles (esant reikalui palieti bechloriu vandeniu), negalima laikyti arti šilumos šaltinių (radiatorių, šildomų grindų ir t.t.).
Pasibaigus šventėms, norėdami Kalėdų eglutę išsaugoti ir pasisodinti pavasarį savo sode, turėtumėte stengtis jos neišnešti iš šilto kambario į didelį šaltį. Jeigu augalai laikomi 1-2 savaites šiltoje aplinkoje, jie dar nespėja nubusti. Tada juos galima išnešti į lauką (prieš tai, kurį laiką palaikius 0-5°C temperatūroje) ir laikyti iki pavasario.

Tačiau Kalėdų eglutes palaikius šiltame kambaryje ilgiau (apie 3 savaites), jie dažnai sureaguoja, ima leisti ūgelius. Tokių „pabudusių“ medelių į šaltį nešti negalima. Juos per žiemą reikia laikyti vėsiai, nuo 0 iki +5°C temperatūroje, šviesioje patalpoje, rūsyje arba garaže. Tik praėjus didesniems šalčiams, kovo mėnesį, galima išnešti į lauką, geriau apsiniaukusią dieną. Išėjus pašalui reikia pasodinti tiesiai į dirvą.

Kad kaitri pavasario saulė neapdegintų pasodintų naujų augalų, rekomenduojama pridengti agroplėvele ar eglių šakomis.